Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

O programie

Program Erasmus, który powstał w 1987 r. jest programem współpracy między uczelniami, wspierającym wymianę edukacyjną. Jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami. Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.

Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy:  „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. W ramach programu możesz uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilnośći zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty unijne. Uczestnikiem projektów w ramach Erasmusa+może być każdy!

W programie na lata 2021–2027 kładzie się silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym.

Obecnie Program Erasmus+ wspiera współpracę międzynarodową uczelni poprzez:

- umożliwienie studentom wyjazdów zagranicznych na studia (SMS) i na praktyki (SMT)
- umożliwienie kadrze dydaktycznej wyjazdów zagranicznych do uczelni partnerskich w celu przeprowadzenia zajęć (STA)
- umożliwienie pracownikom uczelni wyjazdów zagranicznych w celach szkoleniowych (STT)
- zachęcanie uczelni do udziału w projektach europejskich

Program Erasmus+ to możliwość rozwoju dla wszystkich!