Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Informacje ubezpieczeniowe

Każdy student wyjeżdzający na studia lub praktykę z programu ERASMUS+ musi zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji, z których można skorzystać. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, ale wybór ubezpieczenia należy oczywicie do uczestnika.

KARTA EKUZ

Przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest to dokument unijny, który potwierdza, że jest się ubezpieczonym w Polsce. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA. Jeżeli wniosek o wydanie karty złoży się osobiście w oddziale NFZ, otrzyma się ją od ręki. Ponadto jest wydawana bezpłatnie. Dzięki tej karcie w razie nagłej choroby lub wypadku można skorzystać z pomocy lekarza lub pobytu w szpitalu za granicą. Natomiast, należy pamiętać, że używając EKUZ za granicą podlega się prawom obowiązującym w państwie do którego podróżujemy. Co oznacza, że za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą należy zapłacić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karcie EKUZ: LINK

KARTA EURO26

European Youth Card EURO26 to Europejska Karta Młodzieżowa, która oferuje ubezpieczenie turystyczne wraz z licznymi zniżkami w Europie. Przeznaczona jest dla każdego w wieku od 5 do 30 lat. Karta EURO26 zawiera pakiet ubezpieczeń, który w zależności od wariantu (World, World Extra, Sport, Sport Extra) różni się zakresem ochrony ubezpieczeniowej, wysokością sum ubezpieczenia i sum gwarancyjnych. Wyjeżdżając za granicę zwiedzać, wypoczywać, na studia czy do pracy należy zakupić jedną z kart: World lub World Extra. Natomiast, jeśli wyjeżdża się za granicę w celach sportowych należy wybrać jedną z wersji Sport. Za kartę płacimy raz i zyskujemy aż rok ubezpieczenia, które obejmuje wszystkie zagraniczne podróże po całym świecie bez USA i Kanady.   

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karcie EURO26: euro26.pl     

KARTA ISIC

Karta ISIC to International Student Identity Card, czyli dokument potwierdzający status studenta na całym świecie. Legitymacja ISIC oferuje rabaty w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na świecie oraz ubezpieczenie. Karta przysługuje wyłącznie studentom, lecz wydawana jest bez względu na ich wiek. Mogą ją również zakupić uczniowie powyżej 12 roku życia. Dla studentów dwa najpopularniejsze rodzaje kart to: ISIC oraz ISIC 360. Różnią się one sumą ubezpieczenia kosztów leczenia oraz okresem ważności karty. ISIC jest ważna maksymalnie 16 miesięcy, ponieważ legitymacje ważne są edycjami wrzesień – grudzień, aktualna:  01/09/2023 - 31/12/2024. Natomiast legitymacja ISIC 360 ważna jest przez 12 miesięcy od momentu wystawienia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karcie ISIC: isic.pl

UBEZPIECZENIE U AGENTA

Istnieje również możliwość wykupienia polisy w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych firm wraz z linkami do kalkulatorów pomagających obliczyć kwotę.

 

Podsumowując, zalecamy wyrobić kartę EKUZ, ponieważ jest ona całkowicie bezpłatna i wydawana w tym samym dniu. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona wystarczająca i wyjeżdżając na mobilność z programu ERASMUS+ obowiązkowo należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejsze co musi się znaleźć w każdej polisie ubezpieczeniowej to KL+ASS, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia i natychmiastowej pomocy assistance oraz OC i NNW, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością warto porównać wszystkie przedstawione opcje, by wybrać tę, która pozwoli Wam w spokoju korzystać ze wszystkich możliwości, które daje program ERASMUS+.