Definicje i pojęcia naukowe - w skrócie
Konferencja - spotkanie grupy osób w celu wymiany informacji i wiedzy. Z reguły wydarzenia tego typu odbywają się w szerszym gronie specjalistów w danej dziedzinie, którzy prezentują referaty w różniej formie, a następnie poddają je dyskusji.
Konferencja krajowa - to taka, w której biorą udział przedstawiciele co najmniej pięciu jednostek naukowych.
Konferencja zagraniczna - Konferencja międzynarodowa, to taka, w której co najmniej 1/3 czynnych uczestników prezentujących referaty reprezentowała zagraniczne ośrodki naukowe.
Konferencja uczelniana - konferencja niebędąca konferencją krajową lub konferencją międzynarodową.
Uczestnik konferencji : CZYNNY UCZESTNIK KONFERENCJI- prelegent występujący podczas Konferencji (prezentujący referat).
BIERNY UCZESTNIK KONFERENCJI - wolny słuchacz uczestniczący w Konferencji.
Seminarium naukowe - celem seminarium jest zaprezentowanie kierunków badań naukowych prowadzonych przez pracowników, a także ukazanie efektów realizowanych prac badawczych oraz założeń i sposobów rozwiązywania problemów naukowych.
Artykuł naukowy - artykuł w czasopiśmie naukowym lub w formie książki, spełniający określone, ostre kryteria poprawności, opisujący oryginalne badania naukowe i wynikające z nich wnioski, lub zbierający w formie przeglądu wnioski z wcześniej opublikowanych prac.
Referat naukowy - prezentuje fakty i poglądy przedstawione w pracach naukowych, które są referowane. Często charakteryzuje go zatem styl naukowy. Głównym celem jest przekazanie wiedzy na jakiś temat; nie jest obowiązkowe zachowanie w nim całkowitego obiektywizmu – może zawierać krytyczne uwagi autora. Osoba wygłaszająca referat to referent.
Monografia naukowa - monografia naukowa to recenzowana publikacja książkowa: przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy.
To rozprawa prezentująca w sposób kompleksowy i wyczerpujący wszystkie dostępne informacje dotyczące danego zagadnienia wraz z aktualnym stanem badań; praca naukowa ukazująca szerokie spektrum problemu i jego konteksty.
Monografia naukowa musi być poddana recenzji, która musi być sporządzona przed dwóch niezależnych, samodzielnych pracowników naukowych. Monografia musi spełniać również określone ogólne wymogi formalne, które mają gwarantować zachowanie naukowych standardów publikacji.
Grant naukowy - grant naukowy to nic innego jak projekt badawczy, na którego wykonanie przyznane zostaje wsparcie finansowe. Pozwala to na zdecydowanie większe możliwości badawcze, ale wiąże się też z większymi zobowiązaniami (między innymi ścisłym trzymaniem terminów czy kosztorysu). Pieniądze, które zostają przyznane, można przeznaczyć na różne cele - sprzęt badawczy czy koszty podróży międzynarodowych, które pojawiają się podczas projektu, płatności za publikacje naukowe oraz udział w konferencjach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wydatki muszą być z góry zaplanowane i przygotowane w sporządzonym wcześniej kosztorysie. W trakcie całego procesu wymagane jest składanie sprawozdań, które opisują, na co zostały przeznaczone poszczególne środki.