Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Informacje ogólne

Mobilność studentów w celu odbycia praktyki może trwać od 2 dni do 12 miesięcy mobilności fizycznej, z wyłączeniem czasu podróży. Każdy student, a w szczególności studenci, którzy nie mogą uczestniczyć w długoterminowej mobilności fizycznej w celu studiowania lub odbycia praktyk zawodowych, może skorzystać z krótszej mobilności fizycznej połączonej z mobilnością wirtualną (krótkoterminowa mobilność mieszana). Dodatkowo każdy student może uczestniczyć w intensywnych programach mieszanych. W tych przypadkach mobilność fizyczna musi trwać od 5 do 30 dni (z wyłączeniem czasu podróży) i musi łączyć się z obowiązkowym komponentem wirtualnym umożliwiającym pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy. W ramach mobilności mieszanej w celu studiowania muszą zostać przyznane co najmniej 3 punkty ECTS.

1.Student może wyjechać na praktykę do uczelni partnerskiej, z którą Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego ma podpisaną umowę partnerską w ramach Programu Eramus+. Listę uczelni partnerskich znajdziesz tutaj (Lista uczelni partnerskich) lub do każdej organizacji publicznej lub prywatnej prowadzącej działalność na rynku pracy lub w dziedzinie kształcenia,szkolenia młodzieży, badań naukowych i innowacji. Przykłady:

- publiczne lub prywatne małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo (w tym przedsiębiorstwa społeczne)
- partner społeczny lub inny przedstawiciel świata pracy, w tym izby handlowe, rzemieślnicze/zawodowe i związki zawodowe
- instytut badawczy;
- fundacja;
- szkoła/instytut/ośrodek edukacji

2. Kandydat na praktykę za granicą musi spełniać następujące kryteria:

·  w momencie wyjazdu winien mieć zaliczony pierwszy rok studiów,

·  z dotychczasowych wyników w czasie studiów winien mieć średnią nie niższą niż 3,76,

·  posługiwać się językiem instytucji przyjmującej co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2), potwierdzonym przez Komisję. 

3. Do dnia 31 października (wyjazdy w semestrze letnim) lub 15 marca (wyjazdy w semestrze wiosennym) każdego roku kandydat na praktyki zagraniczne winien złożyć wniosek do Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą.

4. W praktykach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ mogą brać również absolwenci, przy założeniu, że ich praktyka rozpocznie i zakończy się w ciągu 12 miesięcy od daty ukończenia studiów. 

5. Praktyki zagraniczne w ramach Programu Erasmus+ trwają od 2 do 12 miesięcy. Po zakończeniu praktyki, student może wystąpić z wnioskiem o przedłużenie. Winien to zrobić z minimum 30 dniowym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem kolejnej praktyki z dopełnieniem wszelkich formalności wymaganych przez instytucję przyjmującą. 

6. Student zachowuje prawo do wszelkich stypendiów otrzymywanych w kraju, a także może korzystać ze wszelkich dodatkowych funduszy oferowanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i z niepełnosprawnościami w zależności od dostępnych środków. 

7. Zakwalifikowany student we współpracy z Uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+ i instytucją przyjmującą przygotowuje program praktyk (Learning Agreement for Traineeships) do zrealizowania.

8. Jeśli praktyka zagraniczna w ramach Programu Erasmus+ ma zostać zaliczona jako obowiązkowa praktyka będąca częścią planu studiów, niezbędne jest uzyskanie przez studenta pisemnej akceptacji Uczelnianego Kierownika Praktyk właściwego Instytutu ANS w Lesznie w raz z określeniem liczby punktów ECTS przysługujących za okres praktyki. 

9. Po powrocie do uczelni macierzystej, student jest zobowiązany przedstawić potwierdzenie o długości pobytu (Confirmation of Stay), potwierdzenie odbycia praktyki oraz wypełnić raport online uczestnika mobilności wymagany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. 

10. Nie zaliczenie praktyk w instytucji przyjmującej skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanego stypendium, za wyjątkiem wystąpienia „siły wyższej” rozumianej jako sytuacji losowej niezależnej od studenta. Decyzję w zakresie stypendium podejmuje Narodowa Agencja Programu Erasmus+, a w przypadku zaliczenia uzyskanych efektów kształcenia Prorektor ds. kształcenia.

11. Student może ubiegać się o praktyki zagraniczne w ramach Programu Erasmus+ dowolną liczbę razy, do wykorzystania kapitału mobilności wynoszącego 12 miesięcy (dla danego toku studiów).

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Erasmus Student Network Polska: https://www.esn.pl/pl