Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Informacje ogólne

Mobilność studentów w celu studiowania może trwać od 2 miesięcy (lub jednego semestru lub trymestru akademickiego) do 12 miesięcy mobilności fizycznej, z wyłączeniem czasu podróży. Mobilność ta może obejmować uzupełniający okres praktyki, jeżeli jest planowana, oraz może zostać zorganizowana w różny sposób, zależnie od okoliczności: jedno działanie może następować po drugim lub mogą one przebiegać jednocześnie. Przy połączeniu działań należy przestrzegać zasad dotyczących dofinansowania  oraz minimalnego okresu mobilności uczniów

 1. Student może wyjechać na studia lub ich część do uczelni partnerskiej, z którą Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego  ma podpisaną umowę partnerską w ramach Programu Erasmus+. Listę uczelni partnerskich   znajdziesz tutaj ( lista uczelni partnerskich) 

 2. Kandydat na studia za granicą musi spełniać następujące kryteria:

·  w momencie wyjazdu winien mieć zaliczony pierwszy rok studiów,

·  z dotychczasowych wyników w czasie studiów winien mieć średnią nie niższą niż 3,76,

·  posługiwać się językiem wykładowym uczelni przyjmującej co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2), potwierdzonym przez Komisję

3.  Do dnia 31 października (wyjazdy w semestrze letnim) lub 15 marca (wyjazdy w semestrze wiosennym) każdego roku kandydat na studia zagraniczne winien złożyć wniosek do Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą.

4. Studia w zagranicznej uczelni partnerskiej trwają co najmniej 3 miesiące. Po zaliczeniu danego semestru, student może wystąpić z wnioskiem o przedłużenie studiów zagranicznych o kolejny semestr. Winien to zrobić z minimum 30 dniowym  wyprzedzeniem przed rozpoczęciem kolejnego semestru i z dopełnieniem wszelkich formalności wymaganych przez uczelnię partnerską. 

5. Student zachowuje prawo do wszelkich stypendiów otrzymywanych w kraju, a także może korzystać ze wszelkich dodatkowych funduszy oferowanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i z niepełnosprawnościami w zależności od dostępnych środków. 

6. Przed wyjazdem na studia zagraniczne zakwalifikowany student przygotowuje,we współpracy z Władzami Instytutu oraz Uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+, porozumienie o programie zajęć/ studiów (Learning Agreement). Program studiów wymaga zatwierdzenia przez Dyrektora Instytutu. Przy przygotowywaniu porozumienia należy kierować się zasadą, aby student miał możliwość uzyskania w docelowej uczelni zagranicznej przynajmniej 30 punktów ECTS.

7. Warunkiem zaliczenia semestru studiów odbytego wcześniej w partnerskiej uczelni zagranicznej jest uzyskanie 30 punktów ECTS, poświadczone odpowiednim wykazem zaliczeń (Transcript of Records) wystawionym przez uczelnię przyjmującą. Zaliczenia dokonuje Dyrektor właściwego Instytutu ANS w Lesznie. 

8. Po powrocie do uczelni macierzystej, student jest zobowiązany przedstawić potwierdzenie o długości pobytu (Confirmation of Stay), wyniki uzyskane w uczelni partnerskiej (Transcript of Records) oraz wypełnić raport online uczestnika mobilności wymagany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. 

9. Zaliczenie semestru studiów w przyjmującej uczelni zagranicznej skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanego stypendium, za wyjątkiem wystąpienia „siły wyższej” rozumianej jako sytuacji losowej niezależnej od studenta. Decyzję w zakresie stypendium podejmuje Narodowa Agencja Programu Erasmus+, a w przypadku zaliczenia uzyskanych efektów kształcenia Prorektor ds. kształcenia

10. Student może ubiegać się o studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus+ dowolną liczbę razy, do wykorzystania kapitału mobilności wynoszącego 12 miesięcy (dla danego toku studiów).

 Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Erasmus Student Network Polska: https://www.esn.pl/pl