mgr inż. Sławomir Wolski
mgr inż. Sławomir Wolski - Zastępca Dyrektora Instytutu Politechnicznego
Międzynarodowy Interdyscyplinarny Tydzień Naukowy w TAMK (Tampere University of Applied Science) w Tampere,4-8 kwietnia 2022
W dniach 4-8 kwietnia miałem okazję - jako przedstawiciel Instytutu Politechnicznego PWSZ im. J. A. Komeńskiego w Lesznie uczestniczyć w Międzynarodowym Interdyscyplinarnym Tygodniu Naukowym, który odbył się w zaprzyjaźnionej Uczelni w Tampere, a którego tematyka skupiała się na cyfryzacji w edukacji. Po raz pierwszy od początku pandemii międzynarodowi partnerzy mogli spotkać się i nawiązać osobiste kontakty podczas interdyscyplinarnego i międzykulturowego wydarzenia. Przez lata Międzynarodowy Tydzień TAMK skupiony na konkretnych dyscyplinach naukowych zbudował globalną platformę wzajemnego wsparcia, wymiany pomysłów i nawiązywania kontaktów. Uczestnicy zawsze mogli prezentować i dzielić się swoją wiedzą ze swoimi międzynarodowymi kolegami z różnych instytucji szkolnictwa wyższego.
W 2021 r. Eye on TAMK odbył się online z powodu ograniczeń związanych z Covid-19, jednak w tym roku udało się wskrzesić to naukowe, pedagogiczne, międzykulturowe i społeczne wydarzenie.
Cyfryzacja edukacji
Finlandia cały czas wiedzie prym w dziedzinie oświaty podstawowego poziomu oraz szkolnictwa wyższego. Jest również numerem jeden na świecie w dziedzinie nowoczesnych technologii [i]. Przyszłość szkolnictwa wyższego jest cyfrowa, a TAMK dąży do tego, aby w przyszłości stać się bardziej cyfrowym w swoich funkcjach. Celem jest budowanie odpowiednich i funkcjonalnych rozwiązań i metod cyfrowych wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami, dlatego też tematem międzynarodowego tygodnia była Cyfryzacja Edukacji.
Eye on TAMK 2022, składał się z wykładów, warsztatów, seminariów i krótkich kursów prowadzonych przez wykładowców gościnnych i wykładowców TAMK na różnych kierunkach: języki, media, muzyka, sztuka, opieka zdrowotna, opieka społeczna, inżynieria, biznes i kształcenie nauczycieli. Tydzień obejmował również opracowywanie projektów, burze mózgów i wspólne sesje robocze, podczas których koledzy z całego świata mogli współpracować i dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Wreszcie, w ramach ścieżki dla pracowników niedydaktycznych międzynarodowi partnerzy mogli dzielić się najlepszymi praktykami w zakresie cyfryzacji usług uniwersyteckich.
W ramach zapowiedzi przed rozpoczęciem wydarzenia Pani Kirsi Jokipakka, Kierownik ds. kluczowych klientów ds. internacjonalizacji i operacji biznesowych powiedziała:
„Wydarzenie to niezwykle multidyscyplinarny tydzień, w którym uczestnicy będą mogli zgłębiać nowe tematy, dzielić się najlepszymi praktykami, uczyć się nowych rzeczy i znajdować nowe możliwości współpracy”[ii].
Zostałem zaproszony do uczestnictwa w pracach ścieżki inżynieryjnej. Grupa składała się z 20 wykładowców z krajów takich jak: Belgia, Niemcy, Estonia, Węgry, Słowenia, Austria, Izrael a nawet Urugwaj i oczywiście Finlandia. Byłem jedynym przedstawicielem Polski w ścieżce inżynieryjnej. W ramach spotkań grupy zostały poruszone tematy takie jak, porównanie systemów szkolnictwa wyższego w różnych krajach w porównaniu z system fińskim; współpraca z firmami i przedsiębiorstwami w ramach praktyki studenckiej oraz w ramach państwowych grantów, np. w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) Uniwersytety w Tampere i Turku kooperują z 30 firmami; poruszono tematykę tzw. BIO ekonomii i oczywiście głównym tematem był cyfryzacja edukacji. W przypadku wykorzystania mediów elektronicznych w edukacji, bardzo wiele korzyści przyniosły one podczas pandemii, umożliwiły nauczanie na odległość i podkreślono szybką organizację wszelkich szkół i uczelni na całym świecie i wejście do świata cyfrowego.
Zwrócono jednak uwagę na różnorodność platform nauczania zdalnego i czasami problemy z tym związane, bo np. ktoś nie miał w komputerze lub smartfonie Zoom,a, ktoś What’sAppa. Wiele słów poświęcono również równowadze w życiu dzieci i młodzieży świata cyfrowego i świata realnego. Jeżeli technika cyfrowa wykorzystywana jest w szkole, na uczelni czy w pracy to w domu powinno się odchodzić używania jej. Zalecano wspólne kolacje, rozmowy, czytanie książek (najlepiej papierowych), wspólne zajęcie rekreacyjne na świeżym powietrzu. Wszystko w celu zrównoważenia fizycznego jak i psychicznego danej osoby.
W ramach spotkań Międzynarodowego Tygodnia odbyło się wiele spotkań mniej formalnych, w atmosferze przyjaźni i luźnej rozmowy. Grupa ścieżki inżynieryjnej spotkała się na wieczornej kolacji w jednej z restauracji w Tampere. Natomiast cały skład z różnych ścieżek spotkał się na uroczystym bankiecie w nowoczesnym budynku Nokia Arena, gdzie znajduje się stadion do hokeja na ludzie, hotel oraz centrum biznesowe. Budynek został wybudowany nad torami kolejowymi, na planie betonowego stołu. Mieliśmy okazję zapoznać się z kwestią architektury i konstrukcji budynku na specjalnej prezentacji w centrum biznesowym Nokia Arena, której projektantem jest znany architekt Daniel Libeskind. Podczas trwania bankietu na lodowisku odbywał się mecz hokejowy i zadziwiającym było wytłumienie wszelkich odgłosów dochodzących z lodowiska. Wszystkie spotkania na zewnątrz Uniwersytetu odbywały się przy ciągle padającym śniegu, a nawet w burzy śnieżnej, jak określili koledzy z Finlandii to była wczesno wiosenna pogoda. W ramach mojej obecności na Uniwersytecie TAMK wygłosiłem wykład dla studentów Building Engineering na temat przyłączania instalacji elektrycznych i multimedialnych do sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej w Polsce, który spotkał się z miłym przyjęciem.
Tampere jest drugim co do ilości mieszkańców miastem Finlandii, położonym między dwoma jeziorami, jak to zwykle w Finlandii. Stare poprzemysłowe tereny zostają zamienione w lofty lub sale muzealne. Aktualnie, to niegdyś bardzo przemysłowe miasto żyje z turystyki, edukacji, a największy rozwój przynoszą nowoczesne technologie w dziedzinie inżynierii mechanicznej, automatyzacji, informatyki i telekomunikacji. Tam znajduje się jedyne na świecie muzeum Muminków, wieża telewizyjna i Park rozrywki Särkänniemi . Żeby dotrzeć do Tampere musiałem przylecieć z Warszawy do Helsinek, około 1,5h lotu, a następnie przejechać około 2h pociągiem z przesiadką w Tikkurila. W drodze powrotnej poświęciłem około pół dnia na zwiedzanie Helsinek, mogłem zobaczyć drugą stronę Morza Bałtyckiego. W ramach poznawania kraju, można było sprawdzić ich zwyczaje żywieniowe. I tak na pewno interesujące jest zjadanie kiełbasy podobnej do polskiej kaszanki na śniadanie, albo wypijanie do obiadu pół szklanki wody i pół szklanki mleka (tak, tak mleko na obiad).
Mogę z całą stanowczością polecić wyjazdy dla kadry w ramach programu EARSMUS+ pozwalają one na ciągłe doskonalenie nauki języka obcego, w moim przypadku angielskiego, można poznać wielu ciekawych ludzi z dziedziny nauki i dowiedzieć się jak realizuje się proces edukacji za granicą.
Moi![iii]
Sławomir Wolski