Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
30 kwietnia 2024

Seminarium LEO-NET Porto (Portugalia)

Seminarium LEO-NET Porto (Portugalia)

W dniach 21 - 24 kwietnia 2024 r. Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz Instytut Politechniczny Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie uczestniczyły w corocznym seminarium organizowanym przez stowarzyszenie LEO-NET. Jest to organizacja europejska działająca na rzecz szkolnictwa wyższego. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem sieci kontaktów i konsorcjów, które wspólnie działają w dziedzinie rozwoju studenta. Tegoroczne seminarium oraz warsztaty odbyły się w Porto (Portugalia), a jego tematem przewodnim było „Zarządzanie mobilnością studentów, jak nadążyć za nowymi trendami”

Seminarium składało się wykładów i warsztatów prowadzonych przez współuczestników oraz ekspertów zrzeszonych ze stowarzyszeniem. Wszystkie prelekcje i wykłady dotyczyły działań związanych z programem ERASMUS+. Prelegenci skupili się przede wszystkim na obecnym wyzwaniach dotyczących realizacji praktyk studenckich oraz o trudnościach i wyzwaniach jakie czekają na młodego człowieka na ryku pracy. Tematyka wykładów dotyczyła również przedsiębiorczości studentów, ich kompetencji i przygotowania do podjęcia stażu lub praktyki w instytucji międzynarodowej.

W obecnych czasach sztuczna inteligencja i jej narzędzia są wszechobecne i dostępne dla każdego, o jej wpływie na nasze życie i życie młodych ludzi mówiła ekspertka z Ghent University w Belgii, Els Lefever. Wszyscy uczestnicy seminarium wysłuchali również intersujących wykładów dotyczących różnic pokoleniowych oraz wskazówek jak budować porozumienie i współpracę międzypokoleniową, a przede wszystkim jak reagować na oczekiwania i wyzwania, najmłodszego na rynku pracy, pokolenia „GenZ”.

Wydarzenie zgromadziło ok 50 uczestników z wielu krajów. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wymienić się swoim doświadczeniem, zaprezentować swoja uczelnię oraz nawiązać cenne kontakty z zagranicznymi uczelniami i instytucjami miedzy innymi z:

- Catholic University Eichstatt – Ingolstadt (Niemcy)

- KdG Univesrity of Applied of Sciences and Arts (Belgia)

- University of Porto (Portugalia)

- Schmalkalden University Applied Sciences (Niemcy)

- Vilnus University (Litwa)

- CEU Cardenal Herrera University (Hiszpania)

- Politecnico di Milano (Włochy)

- IAESTE Global A.s.b.l (Luksemburg)

- EDUFI Finnish National Agency for Education (Finlandia)

- LEO-NET board/ Workspace Europe (Słowacja)

- Bielefeld University (Niemcy)

- Universitat Hamburg (Niemcy)

- Helsinki University (Finlandia)