PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Program zimowy / letni w Korei Południowej

W roku akademickim 2016/2017 Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie w Lesznie podpisała pięcioletnią umowę o współpracy z Uniwersytetem Kyungdong w mieście Goseong.

W ramach tej współpracy nasi studenci mogą między innymi uczyć się języka koreańskiego i poszerzać swoją wiedzę na temat kultury koreańskiej w partnerskiej uczelni .

Zakwaterowanie oraz koszty kursu pokrywa strona koreańska.

W styczniu 2019 roku grupa sześciorga studentów , a w 2020 grupa 4 studentów I i  II roku filologii angielskiej Instytutu Lingwistyki Stosowanej zdecydowała się podjąć wyzwanie i rozpocząć swoją czterotygodniową przygodę z Koreą Południową.

Budynki uniwersytetu  otoczone są pięknymi jeziorami, plażą oraz lasami sosnowymi. Tworzy to bajkowy klimat. Kampus składa się z 5 budynków, na które składają się dwa nowoczesne akademiki               ( może  w nich zamieszkać około 1500 studentów) oraz budynki, w których odbywają się zajęcia. Uniwersytet kształci studentów z całego świata , na kierunkach międzynarodowych takich jak ekonomia, informatyka oraz hotelarstwo. Na stronach uczelni wyczytać można iż szczyci się on faktem iż 95% absolwentów znajduje pracę bezpośrednio po ukończeniu studiów. Uczelnią kieruje prof. John Lee. 

 

 Każdy dzień zaczyna się tak samo: od czterogodzinnego kursu językowego i podstaw kultury koreańskiej .Jak bardzo ambitny był program nauczania, uzmysławia fakt, że w trakcie czterech tygodni należało opanować treść całego podręcznika! Na wszystkich ciążyła presja, aby sprostać temu wyzwaniu, aby pokazać się z możliwie jak najlepszej strony. Fakt, iż w kursie uczestniczyli studenci filologii angielskiej, zdecydowanie sprzyjał temu zadaniu. Rozwijaliśmy zatem wszystkie cztery umiejętności słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie. jak i podstawy gramatyki oraz słownictwa. Na każdych zajęciach wykładowca mówił również o specyficznej dla tej azjatyckiej republiki kulturze: przekazywał więc chętnie informacje o kraju, przybliżał jego historię, prezentował dokonania muzyczne literackie. W czasie wolnym, a więc w godzinach popołudniowych pracownicy uniwersytetu organizowali szereg wycieczek, by nasi studenci mogli jak najwięcej czerpać z pobytu w Korei. Młodzi leszczynianie zwiedzili ogromny Seul, tętniące życiem serce Koreańczyków – miejsce, gdzie historia w jednej chwili miesza się z najbardziej zaawansowaną teraźniejszością; tempo życia, które wyznacza stolica kraju, jest odzwierciedleniem życia Koreańczyków. Wszystko jest szybko. Seul to idealne miejsce, by zrozumieć jak szybko i jak dużą metamorfozę przeszła w ostatnich latach Korea Południowa.

Z całą pewnością wyjątkowym miejscem na Półwyspie Koreańskim jest Seoraksan National Park. Warto tam było się zatrzymać, by podziwiać przepiękną przyrodę Korei i zrelaksować się poza miastem. W parku narodowym dominują przepiękne górskie widoki, które towarzyszą wielu trasom spacerowym, jest tam również jeden z najstarszych klasztorów buddyjskich Shinhŭngsa (Sinheungsa Temple).

Codzienne życie można zobaczyć we wszystkich okolicznych miejscowościach od Sokcho począwszy. Na ulicach znajdują się stragany z podstawą diety Koreańczyków czyli rybami  i owocami morza. Należy jednak pamiętać, iż żaden posiłek  nie może odbyć się bez przystawki kimchi – różnego rodzaju kiszonek a uznawaną za narodową potrawę. Słowem najlepiej opisującym koreańska kuchnię narodowym jest zdecydowanie słowo OSTRA jak i ryż, którego je się w Korei najwięcej.

Koreańczycy pracują do późna ( nie wypada wyjść przed szefem), a potem w większości mężczyźni wybierają się do lokalnych restauracji . To co rzuca się w oczy to ich serdeczność  hierarchia ( ogromy szacunek do osób starszych) oraz zamiłowanie do wszystko co technologicznie najnowocześniejsze. Korea Południowa uznawana jest również za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Być może prze wszech obecnej CCTV ( miejskiemu monitoringowi ulic)

Największe wrażenie na uczestnikach kursu zrobiła żywa lekcja historii, którą odbyli w strefie zdemilitaryzowanej, na granicy z Koreą Północną. Strefa rozcina Półwysep Koreański pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km. W strefie znajduje się Obserwatorium Odusan a w nim wystawa  upamiętniająca wojnę Korei Południowej i Północnej.

Studenci naszej uczelni mają okazję, by rozwinąć się językowo, by zasmakować koreańskiej kultury. Mogli również poszerzyć swoje zainteresowania podczas zajęć ogólnorozwojowych z zakresu hotelarstwa, ekonomii czy informatyki. Wszystkie zajęcia prowadzone są angielsku.

 

Osoba odpowiedzialna: roman.martynow@pwsz.edu.pl

Koszt uczestników: bilet lotniczy

Koszty wyżywienia (możliwość gotowania we własnym zakresie)

Koszty zakwaterowania , wycieczek faktywnych pokrywa strona koreańska